İçeriğe geç
Home » Ehliyet Yenileme Nasıl Yapılır

Ehliyet Yenileme Nasıl Yapılır

Ehliyet sahiplerinin 2022-2023 yıllarında ehliyet yenileme işlemleri, nasıl yapılır sorusu araç sahibi vatandaşlar tarafından sorgulanmaya devam ediyor. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, eski sürücü belgelerinin kullanım süresi 2 yıl daha uzatıldı. Yeni kararla birlikte eski ehliyetler iki yıl daha kullanılabilecek. Ehliyet yenileme işlemleri, bu zamana dek emniyetin genel müdürlüklerinde yapılırken ehliyet yenileme işlemleri, 2 Nisan 2018’den itibaren ‘nüfus müdürlüklerinde yapılıyor. 

Ehliyet Yenileme Nasıl Yapılır
Ehliyet Yenileme Nasıl Yapılır

Ehliyet Yenileme Ücreti 2022

Eğer eski tip sürücü belgesine sahipseniz ve ehliyetinizi bu sebeple yenileyecekseniz toplam 15 TL harç ödemesi yapmanız gerekir. Bu tutar, 13 TL değerli kağıt bedeli ve 2 TL polis vakfı hizmet bedelinden oluşur. Yeni tip ehliyete sahipseniz ve ehliyetinizin süresi dolduysa ödemeniz gereken tutar değişir. 280 TL değerli kağıt bedeli ve 65 TL polis vakfı hizmet bedeli olarak harç 345 TL’dir. Ödemeniz gereken harcı, Gelir İdaresi Başkanlığı ve Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı ile anlaşmalı bankaların şubelerinden, ATM kanalları veya internet bankacılığı üzerinden ödeyebileceğinizi unutmayın.

Ehliyet Yenileme İçin Gerekli Belgeler

Nüfus müdürlüğü üzerinden ehliyet randevunuzu aldınız. Şimdi, yapmanız gereken işlem ise başvuruda sizden istenecek belgeleri hazırlamak. Sürücü belgesi yenileme için gerekli evraklar, eksiksiz bir şekilde toplanmalı ve başvuruda teslim edilmelidir. Bu açıdan ehliyet yenileme için gerekli belgeler nelerdir başvuru yapmadan önce öğrenerek toplamaya başlamanız mantıklı olacaktır. Sağlık raporu almak ya da fotoğraf çektirmek gibi gereklilikleri başvuru randevusundan önce tamamlamanız gerekir. Şimdi madde madde ehliyet yenileme belgelerini sıralayalım.

Ehliyet yenileme için gerekli evraklar:

  • ☑️Gerekli harçların ödendiğine dair belge: Ehliyet yenileme ücretini ödedediğinize dair belge
  • ☑️Sağlık Raporu: Başvurudan önce aldığınız “Sürücü olur” sağlık raporunu, nüfus müdürlüğüne giderken yanınıza almayı unutmayın.
  • ☑️Nüfus Cüzdanı veya Pasaport: Başvuruda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kimlik kartına, süresi dolmamış pasaporta veya resmi iş kimliğine ihtiyacınız olacak.
  • ☑️Adli Sicil Belgesi: Başvuruda yanınıza almanız gereken adli sicil belgesini e-Devlet üzerinden temin edebilirsiniz.
  • ☑️1 Adet Biyometrik Fotoğraf: Ehliyetini yenilemek isteyen kişiye ait olan biyometrik fotoğrafın son 6 aydan eski olmaması önemli.
  • ☑️Kan Grubu Kartı: Ehliyetini yenileyen kişinin kan grubu eğer bilinmiyorsa kişinin kan grubunu belirten sağlık kurumu raporunu da başvuruda yanında getirmesi gerekiyor.

Ehliyet Yenileme Ücretini Yatırabileceğiniz Bankalar

Akbank Aktif Bank ING Bank Şekerbank Türkiye Vakıflar Bankası Kuveyt Türk Katılım Bankası Albaraka Türk Katılım Bankası T.C. Ziraat Bankası Türk Ekonomi Bankası Garanti Bankası Denizbank PTT Bank

Ehliyet Yenileme İçin Son Tarih ve Ceza Miktarı

Yenileme işlemi için son tarih, 31 Aralık 2022 olarak belirlendi. Bu tarihten sonra eski ehliyetini kullanmaya devam edenler, Karayolları Trafik Kanunu’nun 39/3 maddesi gereğince idari para cezası ile karşılaşacaklar. Eski tip ehliyet ile araç kullanmanın cezası ise, 2022 yılı için 739 TL olarak belirlenmiş. 15 gün içinde ödenmesi halinde ise %25 indirimli tutar, 554,25 TL olarak hesaplanıyor.

Süresi Biten Ehliyet Nasıl Yenilenir?

Süresi bitmiş olan ehliyeti yenilemek için bazı işlemlerin gerçekleştirilmesi gereklidir. Bu işlemlere, internet üzerinden, Alo 199 Çağrı Merkezi’nden ve mobil uygulamadan randevu alarak başlanır. Aynı zamanda araştırılması gereken konular arasında; ehliyet yenileme için gerekli belgeler, harç ödemeleri, ehliyet değiştirme ücretiehliyet değiştirme son tarih, yeni ehliyetlerin teslimi, sağlık raporu, ehliyet yenileme randevu ve geçici ehliyet vardır.

Ehliyet Ne Zaman Teslim Edilir?

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından çıkarılan ehliyetler, PTT’ye bırakılır. Başvuruda bulunan kişilerin ehliyetleri kayıtlı adreslerine gönderilir. Başvuru yapan kişilerin ehliyetleri adreslerine ulaşana kadar kişiler, nüfus müdürlüklerinden ya da e devlet üzerinden alınan geçici sürücü belgesi ile araç kullanmaya devam edebilir. Yeni ehliyetlerin kişilerin adreslerine ulaşma süresi değişebilir. Buna bağlı olarak 7 gün ile 15 gün arasında kişilerin ellerine ulaşır.

Detaylı Bilgi almak İçin Wep Sayfamızı ziyaret edebilirsiniz evden eve nakliyat

Hemen Ara