İçeriğe geç
Home » Ofis tutarken girişimler nelere dikkat etmelidir

Ofis tutarken girişimler nelere dikkat etmelidir

Ofis tutarken girişimler nelere dikkat etmelidir Ofis tutarken kısıtlı bütçe girişimcileri en çok zorlayan konulardan birisi. İşe ve girişime göre ihtiyaç duyulan ofis alanı farklılık gösterebiliyor. Küçük girişimlerin birçoğu home ofice sisteminden yararlansa da belli bir süre bir ofise ihtiyaç duyabiliyorlar. Bu durumda da kendilerine en uygun olan ofisi seçmeleri gerekiyor.

Ofis tutarken girişimler nelere dikkat etmelidir
Ofis tutarken girişimler nelere dikkat etmelidir

Ofis tutarken nelere dikkat edilmeli?

Ofis tutmak maliyetli bir iş olduğu için, girişimcilerin kendi ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayacak olan ofisleri tutmaları gerekiyor. Bunun için de bazı noktaların üzerinde durmaları ve planlama yapmaları gerekiyor.

İhtiyaçlarınızı belirleyin

İnternet üzerinden iş yaparken, ofis taşıma ortamına çok da gerek olmayabiliyor; fakat belli bir süre sonra ihtiyaçların artmasıyla beraber home office yeterli gelmemeye başlıyor. Bu durumda da girişimcilerin ihtiyaçlarını belirlemeleri gerekiyor.

Ekibin büyümesiyle beraber iletişim kopuklukları yaşanıyor olabilir ve bu nedenle de herkesin bir arada çalışacağı bir ofise ihtiyaç duyulabilir. Müşterilerle görüşmeler yapabilmek için sabit bir toplantı odası gerekebilir. Ürünler için belli bir depo alanı gerekebileceği için bir ofis gerekebilir.

Bu noktada girişimciler, bir ofise neden ihtiyaç duyduklarını not ederek, bir liste oluşturmalılar ve sonrasında ofis arayışlarına girmeliler.

Ortak ofislere göz atın

Son dönemlerde İstanbul’da birçok ortak ofis alanı kuruldu. Kısıtlı bütçesi olan girişimler bu ortak alanlarda bir arada çalışıyorlar. Ortak alanlar girişimcilere bir ofis ortamında bulunan imkanları sunuyorlar ve böylelikle temel ihtiyaçları karşılıyorlar.

Normal bir ofise kıyasla daha düşük maliyetler olduğu için birçok girişimci bu alanları tercih ediyor. Kuluçka merkezlerinde olduğu gibi bu alanlarda da farklı girişimcilerle iletişim halinde olmak size bazı faydalar sağlayacaktır.

İş yerinin büyüklüğü

İş yerinizin hangi muhitte olacağına karar verdikten sonra, değerlendirmeniz gereken ikinci kriter ise ne kadar büyüklükte olacağıdır. İş yeri kiralamak için ilanlara bakmadan önce şu anda ihtiyacınız olan toplam metrekareyi ve gelecekte ihtiyacınız olan alanı gerçekçi bir gözle hesaplayarak doğru karar verebilirsiniz. Örneğin bir ofis kiralamak istiyorsanız, yerleştireceğiniz masa sayısını; toplantı odası, mutfak gibi ihtiyaçlarınızı düşünerek hareket etmelisiniz.

İş yerinin erişilebilir olması

Bir iş yeri kiralarken çok yönlü açıdan erişilebilir olması, ileride size büyük kolaylık sağlayacaktır. Kiralayacağınız iş yerinin ücretsiz park yeri olması, toplu taşıma araçlarına yakınlığı yanı sıra, tekerlekli sandalye erişimi gibi detayları düşünerek karar vermelisiniz. Eğer büyük ölçekli mal yüklemesi yapılan bir işiniz varsa, iş yerinin önüne kamyon veya gerektiğinde tır yanaşabilir olması son derece önemli bir detaydır.

Uzun vadeli düşünün

Taşınmak hem maliyetli hem de zaman alan bir süreç olduğu için, uzun vadeli plan yapmanızda fayda var. Eğer istediğiniz bütün kriterleri karşılamayan bir binaya acele bir karar ile taşınma kararı alırsanız, kısa süre sonra pişman olup yeniden aynı süreci yaşama riskini de göze almışsınız demektir. İhtiyacınızı belirledikten sonra; işletmeniz, çalışanlarınız, müşterileriniz ve sizin için en uygun

Kira Sözleşmesine Dikkat Edin

Kira sözleşmesinde kira bedeli, kiralamanın başlangıcı ve hangi demirbaşlarla birlikte kiracıya teslim edildiği gibi maddeler yer alır. İş yeri kira sözleşmesi imzalanmadan önce kira artış oranı, kiralama müddeti gibi kiracının sorumluluklarını belirten maddelere dikkat edilmesinde fayda vardır. Ayrıca iş yerini yeni bir kişi satın aldığı zaman kullanma ihtiyacı doğarsa kira sözleşmesini feshedebilmektedir. Bu gibi bir durumla karşılaşmamak için kira sözleşmesine şerh düşülebilir. Böylece iş yeri kiracısı sözleşmede belirtilen süreye kadar gayrimenkulü tahliye etmek zorunda kalmaz. İş yeri kira sözleşmesini noter huzurunda imzalamak daha sonra ortaya çıkabilecek uyuşmazlıkların çözümünde kolaylık sağlayabilir.

Çevresel Şartları Değerlendirin

İş yerinin sahip olduğu çevresel imkanlar da kiralama kararında belirleyici olmaktadır. Faaliyet gösterilen iş sahasına göre ihtiyaç duyulabilecek otopark, depolama alanı ya da güvenlik gibi imkanların varlığı da değerlendirilmelidir. İş yeri içerisindeki toplantı odası, mutfak ya da ortak kullanım alanı gibi yerlerin yeterliliğine de dikkat edilebilir.

detaylı bilgi için wep sitemiz anasayfa ziyaret edebilirsiniz evden eve nakliyat

Hemen Ara